Oproep Schippers aan de zorg: Pak antibioticaresistentie aan

Minister Edith Schippers van Volksgezondheid heeft onlangs alle zorginstellingen en huisartsen opgeroepen om het gevaar van antibioticaresistentie aan te pakken.

Ongevoelig voor antibiotica
Door onzorgvuldig en overmatig gebruik van antibiotica worden steeds meer bacteriesoorten ongevoelig voor antibiotica. Hierdoor ontstaat het gevaar dat infecties niet meer bestreden kunnen worden. Als deze ontwikkeling niet verandert, worden nu nog eenvoudig te genezen ziektes weer levensbedreigend. Zo zouden routineoperaties levensgevaarlijk kunnen worden en een simpele blaasontsteking fataal voor de mens.

Huidige omstandigheden
De Wereldgezondheidsorganisatie heeft vastgesteld dat antibioticaresistente een serieuze bedreiging vormt voor de wereldbevolking. Volgens ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) zijn er door antibioticaresistente in Europa jaarlijks ongeveer 25.000 doden gevallen. Ook is er sprake van 1,5 miljard aan vermijdbare zorgkosten, onder andere veroorzaakt door extra ligdagen en isolatiemaatregelen.

Maatregelen
Schippers wilt dat iedereen die werkzaam is in de zorg, van schoonmaker tot lid van de raad van bestuur, infecties probeert te voorkomen. Goede basishygiëne is hiervoor cruciaal. Daarnaast wordt resistentie voorkomen door zinnig en zuinig om te gaan met antibiotica. Verder zouden zorginstellingen actiever bacteriën moeten opsporen en bestrijden. Schippers stelt dat landen gezamenlijk nieuwe antibiotica moeten ontwikkelen om het risico op resistentie te verlagen.

Mondzorg
De Britse tandartsvereniging (BDA) gaat ook mee in de strijd tegen antibioticaresistentie. Volgens Dr. Graham Stoke, bestuurslid van BDA, schrijft ruim tien procent van de tandartsen antibiotica voor terwijl er bewijs is dat veel patiënten ook zonder antibiotica behandeld kunnen worden. Stoke benadrukt daarom dat samenwerking onderling belangrijk is om de patiënt een correcte behandeling te geven. BDA zal aanbevelingen voor het bestrijden van antibioticaresistente presenteren op hun jaarlijkse conferentie in mei 2015.

Bronnen:
Rijksoverheid
Dentistry.co.uk

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Wat is je functie?

Lees meer over: Actueel, Thema A-Z
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *