Nieuwe methode voor opsporen tumoren in speeksel

Nieuwe methode voor opsporen tumoren in speeksel

Thamara Osinga ontwikkelde voor haar promotie een nieuwe manier om endocriene tumoren in de bijnieren en het hoofd-halsgebied op te sporen in speeksel.  Deze methode blijkt effectief te zijn en vormt een goed alternatief voor diagnostiek bij kinderen.



Osinga bestudeerde twee soorten zeldzame endocriene tumoren: tumoren in de bijnieren en tumoren in het hoofd-halsgebied. Ze bekeek bestaande laboratoriumtechnieken voor opsporing van deze tumoren en ontwikkelde een nieuwe methode.

Speeksel- en bloedmonsters vergeleken
Voor vaststelling van het stadium van tumoren, worden genmuaties in het DNA bepaald. Osinga vergeleek speeksel- en bloedmonsters van dertig patiënten voor het vaststellen van deze genmutaties. Haar conclusie is dat in een speekselmonster wel wat meer vervuiling plaatsvindt, maar dat dit geen negatieve invloed heeft op de analyse. Volgens de onderzoekster is een speekselmonster een goed alternaitief voor een DNA-monster uit bloed omdat dit minder duur, minder ingrijpend en gemakkelijker af te nemen is.

Over de onderzoekster
Thamara Osinga (1987) studeerde Geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zij verrichtte haar promotieonderzoek bij onderzoeksinstituut GUIDE van het Universitair Medisch Centrum Groningen, dat het onderzoek ook financierde. Osinga werkt als internist in opleiding in de Ziekenhuisgroep Twente, Almelo.

Bron:
Rijksuniversiteit Groningen

Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Wat is je functie?

Lees meer over: Kennis, Onderzoek
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *