NZa: tandartsen en verzekeraars moeten contracten sluiten

Er zijn meer contracten nodig tussen tandartsen en verzekeraars om de mondzorg betaalbaar en toegankelijk te houden. De prijzen in de mondzorg zijn in het eerste kwartaal met 9,6% gestegen. Dat stelt de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) naar aanleiding van de marktscan mondzorg.



Minder contracten met zorgverzekeraars
Om bijbetalingen voor jeugdmondzorg te voorkomen, wijst de NZa op de mogelijkheid om voor die groep per 2013 een abonnement met vaste prijzen in te voeren. In 2012 zijn minder contracten gesloten tussen verzekeraars en tandartsen dan in 2011. Contracten zijn noodzakelijk om de kosten in de hand te houden en inhoudelijke afspraken te maken over de kwaliteit en service van de mondzorg. Dit gaf de NZa ook aan bij de voorbereidingen van dit experiment met vrije prijzen. Het aantal afgesloten contracten verschilt nu sterk per verzekeraar: sommige verzekeraars hebben veel contracten gesloten, andere niet of nauwelijks.

Als verzekeraars en tandartsen voldoende contracten sluiten, beperkt dit bovendien de kans op bijbetalingen voor jeugdmondzorg. De NZa heeft de normen voor contractering voor de verzekeraars concreter gemaakt, zodat het voor hen duidelijk is wanneer er sprake is van voldoende contracten voor hun verzekerden. Daarnaast wijst de zorgautoriteit op de mogelijkheid om een abonnement voor de jeugd in te voeren: een vast bedrag per jaar voor de mondzorg aan kinderen. Dit zal de kans op bijbetalingen voor de jeugdmondzorg verder verkleinen.

Prijsontwikkeling
De NZa onderzocht de prijsontwikkeling van 36 behandelingen over de eerste drie maanden van 2012. Gemiddeld stegen de prijzen in de mondzorg met 9,6%. Niet alle behandelingen zijn duurder geworden. Wie voor een kaakfoto of een (tussentijdse) tandvlees beoordeling naar de tandarts gaat, is goedkoper uit. De meeste behandelingen kosten meer dan vorig jaar. Een periodieke controle werd 3,1% duurder, een kroon 18,5%. De prijzen kunnen in de loop van het jaar nog wijzigen: in november komt de zorgautoriteit opnieuw met cijfers over de prijsontwikkeling in 2012.

Tweede Kamer
De minister bespreekt de marktscan mondzorg op 28 juni 2012 met de Tweede Kamer. Sinds januari 2012 zijn de prijzen in de mondzorg vrij. Het gaat om een driejarig experiment waarin tandartsen, mondhygiënisten, tandprothetici en orthodontisten zelf de prijs bepalen die zij vragen voor behandelingen. De NZa houdt de ontwikkelingen in de mondzorg tijdens dit experiment nauwlettend in de gaten.

Bron:
NZa


Schrijf je in voor onze nieuwsbrief

Wat is je functie?

Lees meer over: Tarieven, Thema A-Z, Zorgverzekeringen
0 antwoorden

Plaats een Reactie

Meepraten?
Draag gerust bij!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *